Cumhurbaşkanı Olma Yolunda Yeterli İmzayı Toplayamayıp 555 Bin TL’si Yanan 8 Aday

14 Mayıs pazar günü yapılacak olan seçimde Cumhurbaşkanı adayı olmak için başvuran adaylardan 8’i 100 bin imzaya ulaşamadı. Yeterli imzayı toplamayan 8 adayın da YSK’ya ödediği 555 bin TL’lik başvuru ücreti yandı. Peki bu adaylar kim? Kaç imza topladılar?

Türkiye, 14 Mayıs pazar günü yapılacak olan tarihi seçime hazırlanıyor. Gözlerin çevrildiği bu seçimde Cumhurbaşkanı adayları da merakla bekleniyordu. Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek istenenler için 27 Mart’ta da imza topla süreci bitti.

YSK verilerine göre adaylık için gerekli olan 100 bin imzayı geçen Muharrem İnce ve Sinan Oğan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’yla birlikte Cumhurbaşkanı Adayı oldu.

Muharrem İnce ve Sinan Oğan dışında tam 8 aday Cumhurbaşkanı adayı olmak için YSK’ya başvurarak 555 bin lira ödeme yaptı. 100 bin imzaya ulaşamayan bu 8 adayın da haliyle ödediği 555 bin TL’si hazineye aktarıldı.

Peki Cumhurbaşkanı olma yolunda yeterli imzaya ulaşamayıp 555 bin TL’si yanan adaylar kimlerdi? 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek- 27 bin 589 imza

Yakup Türkal – 3 bin 137 imza

Yakup Türkal kimdir? 

Yakup Türkal, 1976 senesinde Kırşehir’de dünyaya geldi. Yakup Türkal, ilk ve orta dereceli okullarını bitirdikten sonra, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme okudu. Okul yaşamının bitiminin ardından aile şirketinde işe başlayan Yakup Türkal, 2003 senesinde Türkal Şirketler Grubunu kurucusu oldu. Daha sonra Park Saravenas projesi gibi pek çok projede adından söz ettirdi. Kırşehirli iş insanı Yakup Türkal, 2007 senesinde Kırşehir’de 114 bin 953 YTL ile vergi rekortmenleri arasına adını yazdırdı. Bu başarıyı 2011 senesinde de tekrarlayan Yakup Türkal, bu kez vergi rekortmeni listesine adını dördüncü sıradan yazdırdı. Yakup Türkal, aynı zamanda evli ve 3 çocuğu vardır.

Erkan Trükten – 2 bin 589 imza

Erkan Trükten kimdir?

 1980 yılında Bulgaristan’da doğdu. Twitter hesabında kendisini tarih felsefecisi, araştırmacı ve yazar olarak tanıtan Erkan Trükten’in 2005 yılında yayımladığı Deccal Derin Devleti adlı bir kitabı bulunuyor. Covid-19 aşılarına karşı çıkan ve pandemiye ‘plandemi’ diyen, Trükten Paris Anlaşması’na karşı olduğunu söylemişti ve Dünya Sağlık Örgütü’nü Türkiye’den kovacağı belirtmişti.

Tevfik Ahmet Özal – 1544 imza

İrfan Uzun – 538 imza

Halil Murat Ünver – 478 imza

Halil Murat Ünver kimdir?

1970 yılında Kırıkkale, Keskin’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırıkkale’de, Yüksek öğrenimini Trabzon’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. 1991 yılında 21 yaşında iken Ankara Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda Bilgisayar Programcılığı Programında öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu’nda, Hacılar Meslek Yüksekokulu’nda ve Mühendislik fakültesinde bilgisayar donanımı, elektronik ve güç elektroniği dersleri verdi. K.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, Yüksek Lisans derecesini 1997’de Doktora derecesini 2004 yılında aldı. Doktora tezi olarak ürettiği indüksiyon ocağı yaklaşık 10 yıldır Adana’da dişçilik sektöründe özel alaşımlı döküm yapmak için kullanılmaktadır. Dünyada ilk kez inverter devresinin PLC ile sürüldüğü bu tez, SANTEZ desteklerine kadar K.Ü. Fen Bilimleri’nde üretilen tezler arasında sanayide kullanılabilecek ürün çıkartan ilk ve tek tez oldu.Kırıkkale Üniversitesinde Hacılar Meslek Yüksekokulu’nda İş Sağlığı ve Güvenliği Programını açtı. K.Ü. Uzaktan Eğitim Merkezi’nde İş Güvenliği Uzmanlığı ve İş Yeri Hekimliği eğitim programlarının açılmasını sağladı. Bu eğitimlerde İş Güvenliği Uzmanı ve İSG Eğiticisi olarak görev aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı eğitim merkezi olan ÇASGEM’de Almanya’da ki görevine gidene kadar- uzun süre eğitici olarak görev yaptı.

Ünver, Kurucu ortağı olduğu 25 yıllık geçmişle sahip olan KEMAS Ltd. Şti.’nde kalıp tav ocağı, konik ısıtma ocağı, indüksiyonlu su ısıtma sistemleri, PLC kontrollü güç ünitesi, jel yapıştırma sistemleri gibi üretim teknolojileri geliştirdi. Patent başvurularında bulundu. KEMAS Ltd. Şti. Sanayi Bakanlığı tarafından, Hat Frekanslı Alüminyum Tav Ocaklarının Türkiye’deki tek üreticisi olarak tescil edildi. KEMAS Ltd. Şti.’nin ürettiği ürünler hem Türkiye’de kullanılmakta, hem de yurtdışına ihraç edilmektedir.

Hilmi Özden – 167 imza

Hilmi Özden kimdir?

1959 doğumlu olan Hilmi Özden, Konya ve Eskişehir’de İlk ve Orta öğrenimini tamamladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra, Sağlık Ocaklarında, Köy Hizmetleri 14. Bölge Müdürlüğünde doktor olarak çalıştı. 1995 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında “Omurganın Torakal Bölümü’nde Medulla Spinalis Çaplarının Manyetik Rezonans Tekniği İle Ölçümü ve Değerlendirilmesi” isimli tezi tamamlayarak Anatomi doktoru unvanı aldı.

2005 yılında ESOGÜ tarafından Nottingham Üniversitesine gönderildi ve angiogenesis üzerine çalıştı. Yurt içinde sıçan ve farelerde organ nakli, embriyonik kök hücre ve mikrocerrahi üzerine çalışmalar yapan ekiplerde görev aldı. Halen genç araştırmacılara sıçanlar’da mikrocerrahi teknikleri üzerine ücretsiz kurslar vermektedir. Anatomi profesörü ve tıp doktoru olan Hilmi Özden, ayrıca farklı alanlarda lisans ve doktora sahibidir.Dr. Özden, 2002 yılında ESOGÜ Tıp Fakültesi Deontoloji Anabilim Dalında “Kutadgu Bilig’de Ahlâk Kavramı ve Tıp Etiğine Katkısı” isimli doktora tezini tamamladı. Son olarak Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirdi. 

Türk kültürü ve tarihi üzerine araştırmaları olan Hilmi Özden, 2013 yılında, Eskişehir Türk Dünyası Başkenti Ajansı Danışma Kurulunda ESOGÜ temsilcisi oldu. Aynı zamanda ESTÜDAM (ESOGÜ Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi) kurucu müdürü oldu. Anatomi, Tıp Tarihi ve Tıp Etiği üzerine yurt içi ve yurt dışı dergilerde araştırmaları bulunan Dr. Özden ESOGÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesidir.

Davut Turan – 112 imza

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*