Dünyada çok az ülkede var… ‘UÇA’ Yunan medyasının radarında!

İlk defa IDEF 2023’te Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) tarafından tanıtılan UÇA mühimmatı Yunan savunma siteleri ve dergileri tarafından dikkat çekici gelişme olarak sunuldu.

MKE, TÜBİTAK SAGE ve Koç Savunma işbirliğinde geliştirilen Havadan Bırakılan Güdümlü Deniz Mayını, Mk84 bombasından hareketle tasarlandı. Kanat Güdüm Kiti takılan bomba, uçak veya İHA sisteminden bırakıldıktan sonra istenilen noktaya uçuyor.

DÜNYADA ÇOK AZ SAYIDA ÜLKEDE VAR

Ardından denize düştükten sonra hedefini beklemeye başlıyor. Dünyada çok az sayıda hava kuvvetinin sahip olduğu sistem ile havadan taarruzi mayınlama kabiliyeti kazanılmış oluyor.

Sistem basitçe, Mk-84 formuna sahip bomba içine yerleştirilen plastik patlayıcıdan oluşuyor.

Atışın ardından Taarruzi Deniz Mayını, Kanatlı Güdüm Kiti aracılığıyla belirlenen varış noktasına GPS/INS güdümünde ilerliyor.

Suya indikten sonra mayın suda bekliyor ve Akustik+Basınç+Manyetik sensörlerle bir gemi veya denizaltı yaklaştığında suyun altında infilak ediyor.

YUNANLILAR UÇA’YI DİKKATLİCE İZLİYOR

Sistem hakkında bilgileri paylayan Yunan siteler, “UÇA, hedef gemileri tespit edecek ve yok edecek. UÇA’nın ihtilaflı sularda savaş gemileri ve denizaltıların hareketlerini sınırlamayı amaçladığına dikkat edilmelidir” yorumunda bulundu.

Yunan sitelerinde yer alan haberlerde UÇA’nın teknik özelliklerine de yer verildi.

“TÜRKLER DÜŞMANA ŞANS VERMEYECEĞİNİ SÖYLÜYOR”

Yunan medyası Geostratigika, UÇA’yı ‘Türkler düşmana şans vermeyeceğini söylüyor’ başlığını atarak gündemine taşıdı.

Hazırlanan haberde UÇA’nın yanı sıra Türkiye’nin savunma sanayiinden söz edilerek katıldığı tatbikatlardan bahsedildi.

Bir başka yunan medyası olan Defencereview ise UÇA’dan “IDEF 2023″: MKE havadan fırlatılan bir deniz mayını sundu” başlığıyla bahsetti. UÇA’nın teknik bilgilerine yer veren haber sitesi, deniz altında bile etkisinin büyük olacağına değindi.

KAYNAK: TOLGAOZBEK.COM | HABER7.COM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x