2 bin 500 kişinin öldüğü Afganistan, 11 dakika arayla 6,3 ve 5 büyüklüğünde iki depremle sarsıldı!

 

Afganistan’ın Herat vilayeti, geçen cumartesi günü yaşanan şiddetli depremlerin ardından 6,3 ve 5 büyüklüğündeki depremlerle yeniden sarsıldı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezine (USGS) göre, yerel saatle 05.11’de merkez üssü Herat’ın 28 kilometre kuzey ve kuzeybatısı arasında olan 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

AA’da yer alan habere göre, bu depremden 11 dakika sonra yine aynı bölgede 5 büyüklüğünde ikinci bir sarsıntı yaşandı.

Her iki depremin de 10 kilometre derinlikte meydana geldiği aktarıldı.

Depremlerin ardından Heratlılar panik halinde sokaklara akın ederken şehirde kısa süreli elektrik kesintisi yaşandı.

7 Ekim’deki depremde 2 bin 500 kişi hayatını kaybetti

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezine (USGS) göre, 7 Ekim’de Afganistan’ın batısında, İran sınırında bulunan Herat vilayetinde yerel saatle 11.00’de 6,3 büyüklüğündeki deprem meydana gelmişti.

Yerel saatle 11.00’den itibaren art arda 6,3, 5,5, 4,7, 6,3, 5,9, 4,6 ve 4,8, ardından da 4,9 büyüklüğünde çok sayıda deprem yaşanmıştı.

Taliban geçici hükümeti depremde şu ana kadar yaklaşık 2 bin 500 kişinin yaşamını yitirdiğini, binlercesinin yaralandığını açıklamıştı.

Söz konusu depremlerin ardından bölgede halen artçı depremler yaşanıyor. Bölge halkı artçı sarsıntılar nedeniyle evlerine giremiyor.

“Acil yardım” çağrısı

Herat Valisi Nur Ahmed İslamcar, uluslararası topluma depremzedeler için acil yardım çağrısında bulunarak, acil şekilde ilaç ve gıda yardımına ihtiyaç duyduklarını bildirmişti.

Paktika vilayetinde Haziran 2022’de meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde de yaklaşık 1200 kişi yaşamını yitirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x