Özgür Çelik: Açlık sınırının 14 bin 500 lira olduğu bir yerde emekli maaşı 7 bin 500 lira olamaz

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, emeklilerle buluşmasında; “CHP olarak öncelikle hedefimiz şu. Hayatın her alanında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, sahada, sokakta, gittiğimiz her yerde ilk hedefimiz en düşük emekli maaşının asgari ücretin ve açlık sınırının altında kalmamasını çok net bir şekilde ifade ediyoruz. Yani açlık sınırının 14 bin 500 lira olduğu bir yerde emekli maaşı 7 bin 500 lira olamaz, olmamalı. En düşük emekli maaşı açlık sınırının ve asgari ücretin altında kalmamalı. Adil bir intibak yasası çıkartılmalı. Temel ilkemiz eşit işe eşit ücret çerçevesinde, özellikle emekli kadınların ücretlerinin de bu ilke çerçevesinde ele alınması. Emekliler için muayene ve ilaç katılım payları ve fark ücretleri derhal kaldırılmalı diyoruz” dedi. 

CHP İstanbul İl Başkanı Çelik, partinin il binasında bugün emeklileri misafir etti. Onların sorunlarını dinleyen Çelik, dün Şile’yi ziyaret ettiğini ve bir emekliyle ettiği sohbeti aktardı. Çelik, şunları söyledi:

Bir emekli, bana pazarda şunu söyledi. ‘Nasılsınız, iyi misiniz’ dedim kendisine. ‘Nasıl iyi olayım? Aldığım maaş 7 bin 500 lira. Ödediğim kira 5 bin lira. Geriye kalıyor 2 bin 500 lira. Bununla faturayı mı ödeyeceğim; elektriği mi, doğal gazı mı, suyu mu, telefonumu mutfak masrafını mı sağlayacağım’ dedi. Aslında bu kara tabloyu sizler her gün günlük hayatın içerisinde yaşıyorsunuz. Ne yazık ki yılın ilk 9 ayında emekli aylığı yetmediği için çalışmak zorunda kalan 406 emekli işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti. Yani emekliler, emekli olduktan sonra aslında huzur içerisinde bir yaşam geçirmeleri gerekirken çalışmak zorunda kalıyorlar. Bu yılın ilk 9 ayında 406 emekli iş cinayetlerine kurban gitti ve hayatını kaybetti. Emekli olduğu hâlde çalışmak zorunda kalan ve iş cinayetlerinde yaşamını yitiren yüzlerce, binlerce emekli var. AK Parti iktidarında emekli maaşları eridi. Ne yazık ki asgari ücretin altında kaldı.

“Çalışan emekliler, iş cinayetlerinde ölüyorlar ve çalışan emeklilere 5 bin TL fazla görüldü”

Şöyle bir geriye dönüp bakalım. AK Parti döneminde emekli ücretlerinin nasıl eridiğini görelim. AK Parti’nin iktidara geldiği 2003 yılında net aylık asgari ücret 226 liraydı. 4A en düşük emekli maaşı ise 332 liraydı. Buna göre en düşük emekli. Asgari ücretin oranı 1,47 idi. Yani asgari ücretin 1,5 katıydı emekli maaşları 2003 yılında. Bugün 2023 yılına geldiğimizde 20 yıl sonra bunun yüzde 0,66’ya gerilediğini görüyoruz. Yani en düşük emekli maaşı, asgari ücretin 3’te 2’si yapıyor. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltildiği, Nisan 2023’ten bu yana geçen 6 aylık sürede emeklinin gelirinde 2 gram altın buhar olup uçtu. Enflasyonun altında ezildi. Bir başka ifadeyle en düşük emekli ödemesinin alım gücü geçen bu 6 aylık dönemde yüzde 31, 56 oranında eridi. Çalışan emekliler, iş cinayetlerinde ölüyorlar ve çalışan emeklilere 5 bin TL fazla görüldü.

“Bu ikramiyenin çok görüldüğü milyonlarca emekli açlık sınırı altında kaldığı için çalışmak zorunda”

Emeklilere uzun süredir bir zammı çok gören siyasi iktidar, vermeyi taahhüt ettiği 5 bin TL ikramiyesini çalışan emekliye dahi çok gördü. Emekliler arasında ayrım yaptı. Bu ikramiyenin çok görüldüğü milyonlarca emekli açlık sınırı altında kaldığı için çalışmak zorunda. Cumhuriyet Halk Partisi’nin çabasıyla çalışan emeklilere de ikramiye verilmesi Meclis’te kabul edildi. Dün ödemelerin yapıldığı belirtildi. Emeklilerimizin sorunları saymakla bitmez. Bu sorunları yaşayan sizlersiniz. Asgari ücrete zam yapıldı ancak Meclis tatil edildi. Emeklilerin maaşlarıyla ilgili düzenleme şubat ayına ertelendi. Yani bunu da bir seçim yatırımı olarak görüyorlar. Yeni yıla giriyoruz. Yarın bu kara kışın ortasında Meclis’i de tatil ederek emeklilerle ilgili konuyu da şubat ayına bıraktılar. Ne yazık ki bu ülkede emeklinin, emekçinin hakkını bir seçim yatırımı olarak gördükleri için emekliler konusunu şubat ayına ertelediler.

“Adil bir intibak yasası çıkartılmalı”

CHP olarak öncelikle hedefimiz şu. Hayatın her alanında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, sahada, sokakta, gittiğimiz her yerde ilk hedefimiz en düşük emekli maaşının asgari ücretin ve açlık sınırının altında kalmamasını çok net bir şekilde ifade ediyoruz. Yani açlık sınırının 14 bin 500 lira olduğu bir yerde emekli maaşı 7 bin 500 lira olamaz, olmamalı. En düşük emekli maaşı açlık sınırının ve asgari ücretin altında kalmamalı. Adil bir intibak yasası çıkartılmalı. Temel ilkemiz eşit işe eşit ücret çerçevesinde, özellikle emekli kadınların ücretlerinin de bu ilke çerçevesinde ele alınması. Emekliler için muayene ve ilaç katılım payları ve fark ücretleri derhal kaldırılmalı diyoruz. Emeklilerimiz çalışmak zorunda kalmamalı. Hakları olan gezi, dinlenme gibi olanaklarına kavuşmalılar. Bunun için gerekli düzenlemeler yapılmalı. Emeklilerimiz için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerimiz biz il başkanları olarak sahada sokakta bu talepleri dile getiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x